Acélminőségek kiválasztása PEB elsődleges keretekhez: Q355 vs. S355 vs. A572

May 14, 2026 Hagyjon üzenetet

Ha Ön beszerzési menedzser, projektfejlesztő vagy fővállalkozó, aki nagyméretű-PEB előre-épületek építésére vállalkozik Délkelet-Ázsiában, Afrikában és más régiókban, valószínűleg a szerkezeti rajzokat bámulta, és megmagyarázhatatlan nyugtalanságot érzett.

 

A rajzok egyértelműen meghatározzák, hogy az acélanyagoknak meg kell felelniük az ASTM A572 Gr.50 vagy az S355JR európai szabványnak. Mindeközben a költségvetése emlékezteti Önt arra, hogy az egyenértékű, azonos mechanikai tulajdonságokkal rendelkező Q355B acél közvetlenül Kínából történő vásárlása nagymértékben csökkentheti a költségeket.

 

Mégis habozik meghozni a végső döntést, tart a projekttulajdonosok elutasításától, a felügyelők anyagi elutasításától és az építkezés későbbi felfüggesztésétől.

 

Múlt héten sürgős hívást kaptam egy hosszú távú{0}}ügyfelemtől.

"Délkelet-ázsiai projektünk szigorúan a Q355B acélt használta, és átment minden újra{1}}ellenőrzésen, de a tulajdonos felügyelője megtagadta az aláírást, arra hivatkozva, hogy nem-megfelelő anyagok vannak, ami leállította az összes építési munkát a helyszínen."

 

További vizsgálat után kiderült, hogy ez egy tipikus standard eltérési probléma. Egyszerűen egyenlőségjelet tettek a Q355B belföldi jelzésű és ASTM A572 Gr.50 jelű termékkel, feltételezve, hogy hasonló erősség helyettesíthető. Valójában a "nagyjából ugyanaz" kifejezés gyakran vezet kártérítési igényekhez tengerentúli építési projektekben.

 

Q355 vs. S355 vs. A572

 

Miért nem működik a hasonló teljesítmény a tengerentúli projektekben?

A hazai acélszerkezet-építésben a szakemberek ismerik az olyan nemzeti szabványokat, mint a Q235 és Q355, amelyek biztosítják a zökkenőmentes kommunikációt és az alacsony együttműködési költségeket. A tengerentúli piacok azonban egészen más szabályokat követnek.

 

A tengerentúli projekttulajdonosok és felügyelők nem ismerik el a kínai nemzeti szabványokat. Csak nemzetközileg elismert szabványos rendszereket fogadnak el:

  • Amerikai szabvány: ASTM
  • Európai szabvány: EN
  • Ausztrál szabvány: AS/NZS
  • Japán szabvány: JIS

 

Sokan azon a véleményen vannak, hogy a Q355B folyáshatára 355 MPa, míg az ASTM A572 Gr.50 eléri a 345 MPa-t, így a kettő kölcsönösen helyettesíthető. Ez az ötlet rendkívül kockázatos.

 

Az anyagszabványok a folyáshatáron kívül sokkal több mutatót fednek le, beleértve a kémiai összetételt, az ütési energia követelményét, a folyási -/-szakítószilárdsági arányt, a szén-egyenértéket és a szállítási állapotot, amelyekre szigorú előírások vonatkoznak. Ha a felügyelők ellentmondásos kén- és foszfortartalmat találnak a Q355B vizsgálati tanúsítványok és az ASTM A572 Gr.50 követelményei között, az anyagokat közvetlenül elutasítják.

 

Ennél is fontosabb, hogy az anyagi normákat a hivatalos szerződések egyértelműen rögzítik. Ha a szerződés megköveteli, hogy az anyagok megfeleljenek az ASTM A572 szabványnak, az összes szállított acéllemezhez csatolni kell az ASTM A572 előírásoknak megfelelő, hivatalos malomvizsgálati tanúsítványt. A kínai nemzeti szabványú acéllal való helyettesítés jogilag szerződésszegésnek minősül.

 

A Q355 Steel helyettesítheti az S355-öt vagy az A572 Gr.50-et?

Ez az egyik leggyakrabban feltett kérdés a tengerentúli acélbeszerzés során.

Nincs általános igen vagy nem válasz, és a megvalósíthatóság a projekt konkrét feltételeitől függ. Sok nagy globális vállalkozó racionális módon alkalmazza ezt az anyagcserét, nem pedig vak helyettesítést. A Q355 acél sikeres cseréje a következő alapvető tényezőkön múlik:

  • Nemzetközileg elismert egyenértékű tanúsítványok elfogadása, beleértve a harmadik felek által készített ellenőrzési jelentéseket, a végeselemes elemzési eredményeket és a tervezési újraszámítási dokumentumokat
  • A tényleges üzemi terhelési viszonyok, megkülönböztetve a statikus és dinamikus terhelést, valamint a szeizmikus tervezési követelményeket
  • Környezeti hőmérsékletű környezet: az alacsony{0}}hőmérsékletű területek nagyobb ütésállóságot igényelnek, ahol a Q355D minősített, míg a Q355B nem felel meg a szabványnak
  • Hegesztési eljárás minősítés: acélminőség váltás után kötelező az új hegesztési eljárás hitelesítése
  • A projektgazdák és a felügyelők hozzáállása a kiegészítő anyagvizsgálatokhoz és a tervezőintézeti műszaki felülvizsgálathoz

 

Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni a Q355-ről

 

 

 

A mérnöki csapat meggyőzéséhez beszélnie kell a nyelvüket. Az acél osztályozása nem véletlen számok; ez a szerkezeti fizika közvetlen tükre. Amikor egy acélgyár folyékony ötvözethőt önt, azt aszerint osztályozzák, hogy mikor hajlik meg tartósan (folyószilárdság), és mikor pattan el (szakítószilárdság).

 

GB/T 1591 Q355

Először tisztázzunk egy régi mítoszt. Sok régi-iskolai beszerzési fájl még mindig a „Q345” kifejezést kéri. Íme, egy gyors történelemlecke: 2018-ban a kínai szabványügyi bizottság hivatalosan megszüntette a Q345-öt, és felváltotta a Q355-re. Miért? Tökéletesen illeszkedik az európai 355 MPa szabványhoz. A "Q" a Qingyang (folyáshatár) rövidítése, a "355" pedig azt jelenti, hogy az acél 355 megapascal nyomásnak ellenáll, mielőtt plasztikus deformáción megy keresztül (16 mm vastagság esetén).

EN 10025-2 S355jr mtc

EN 10025-2 S355

Az Eurocode tervrajzaiban az "S" egyszerűen a "szerkezeti acélt" jelenti. Csakúgy, mint kínai rokona, a "355" 355 MPa minimális folyáshatárt jelez.

 

ASTM A572 Grade 50

Az amerikaiak előszeretettel használnak birodalmi méréseket. Az "50-es fokozat" 50 ksi (kilofon/négyzethüvelyk) folyáshatárt jelent. Ha lefuttatja a matematikát az angolszász metrikusra konvertálásához, 50 ksi nagyjából 344,7 MPa-nak felel meg. Ez azt jelenti, hogy az ASTM A572 Gr.50-nek valamivel alacsonyabb minimális hozamkövetelménye van, mint a kínai Q355-nek

 

Kémiai összetétel összehasonlítása

 

Az alábbi táblázat összehasonlítja a Q355B, S355JR és az ASTM A572 Grade 50 kémiai összetételét, amelyek általános elnevezések ezekben az acélcsaládokban. Ha nincs megadva, az értékek a megengedett maximális százalékot jelentik.

 

Elem GB/T 1591 Q355B EN 10025-2 S355JR ASTM A572 Grade 50 Megjegyzések
C (szén) 0,24 vagy annál kisebb (Q355B); Kisebb vagy egyenlő, mint 0,20 (Q355C/D) Kisebb vagy egyenlő, mint 0,24 Kisebb vagy egyenlő, mint 0,23 Az S355JR korlátja általában 0,22% vagy annál kisebb.
Si (szilícium) 0,55 vagy annál kisebb 0,55 vagy annál kisebb 0,40 vagy annál kisebb Egyes forrásokban 0,55%-nál kisebb vagy egyenlő értékként is megadva az S355JR esetében.
Mn (mangán) 1,60 vagy annál kisebb 1,60 vagy annál kisebb 1,35 vagy annál kisebb Az S355JR tipikus tartománya 1,00-1,60%.
P (foszfor) 0,035 vagy annál kisebb Kisebb vagy egyenlő, mint 0,025-0,035 Kisebb vagy egyenlő, mint 0,04 Az S355JR és a Q355D szigorúbb határértékekkel rendelkezik (0,025% vagy annál kisebb).
S (kén) 0,035 vagy annál kisebb Kisebb vagy egyenlő, mint 0,025-0,035 Kisebb vagy egyenlő, mint 0,05 -
Cr (króm) 0,30 vagy annál kisebb - - -
Ni (nikkel) 0,30 vagy annál kisebb - - -
Cu (réz) 0,40 vagy annál kisebb 0,55 vagy annál kisebb - -
Nb (kolumbium) - - 0.005-0.05 Az ASTM A572 specifikáció megköveteli, növeli az erőt.
V (vanádium) - - 0.01-0.15 Az ASTM A572 specifikáció előírja.

 

Mechanikai tulajdonságok összehasonlítása

 

Folyási szilárdság (min MPa)

A minimális folyáshatár az anyagvastagság növekedésével csökken. Ez a táblázat összehasonlítja a Q355 és az S355JR értékeit.

Vastagság (mm) Q355 (GB/T 1591) S355JR (EN 10025-2)
16-nál kisebb vagy egyenlő Nagyobb vagy egyenlő, mint 355 Nagyobb vagy egyenlő, mint 355
>16 40-nél kisebb vagy egyenlő Nagyobb vagy egyenlő, mint 345 Nagyobb vagy egyenlő, mint 345
>40 Kisebb vagy egyenlő, mint 63 Nagyobb vagy egyenlő, mint 335 Nagyobb vagy egyenlő, mint 335
>63 80-nál kisebb vagy egyenlő Nagyobb vagy egyenlő, mint 325 Nagyobb vagy egyenlő, mint 325
>80 100-nál kisebb vagy azzal egyenlő Nagyobb vagy egyenlő, mint 315 Nagyobb vagy egyenlő, mint 315
>100 150-nél kisebb vagy egyenlő Nagyobb vagy egyenlő, mint 295 Nagyobb vagy egyenlő, mint 295

 

Szakítószilárdság, nyúlás és ütési energia

Az alábbi táblázat összefoglalja mindhárom acéltípus általános mechanikai tulajdonságait.

Ingatlan Q355B (GB/T 1591) S355JR (EN 10025-2) A572 Grade 50 (ASTM A572)
Szakítószilárdság (MPa) 470 – 630 470 – 630 450-nél nagyobb vagy egyenlő
Megnyúlás (perc %) 21-nél nagyobb vagy egyenlő Nagyobb vagy egyenlő, mint 21-22 Nagyobb vagy egyenlő, mint 18-21
Tipikus ütésvizsgálati hőmérséklet 0 fok (Q355B) +20 fok (JR) -
Tipikus min. Impact Energy Nagyobb vagy egyenlő, mint 34J (hosszirányú) Nagyobb vagy egyenlő, mint 27J -

 

Kulcs elvitel: A Q355 és S355 szakítószilárdsági tartománya nagyon hasonló, míg az A572 Gr{3}} minimális szakítószilárdsága 450 MPa, és elérheti a 620 MPa-t

 

A Charpy V{0}}Notch Trap

 

A beszerzési hibák 90%-a itt történik. Egy vevő azt mondja egy kínai gyárnak: "Adjon nekem Q355-ös acélt az S355-öt meghatározó projektrajzaimhoz." A gyár Q355A-t ad nekik. A projektet elutasítják. Miért? Mert elfelejtették az ütésállóság alapot.

 

Az acél eltérően viselkedik attól függően, hogy milyen hideg lesz. Alacsony hőmérsékleten az acél elveszíti rugalmasságát, és hirtelen feszültség hatására üvegszerűen összetörhet. Ezt úgy mérik, hogy egy nehéz inga lengését egy hornyolt acéldarabra ejtik,-ezt a folyamatot Charpy V-bevágási ütésvizsgálatnak nevezik.

 

Mind a kínai, mind az európai szabványok aszerint osztályozzák az acéljukat, hogy az anyag hány Joule energiát képes elnyelni adott vizsgálati hőmérsékleten.

 

Európai fokozat (EN 10025-2)

Euro Impact Test Value

Kínai mérkőzés (GB/T 1591-2018)

Kínai hatásvizsgálati érték

Célpiaci és alkalmazási megjegyzések

S355JR

27J @ +20 fok

Q355B

34J @ +20 fok

A legjobb Délkelet-Ázsia és Afrika partvidéke számára (trópusi éghajlat, szabványos ipari PEB raktárak)

S355J0

27J @ 0 fok

Q355C

34J @ 0 fok

Alkalmas olyan régiókban, ahol enyhe tél vagy mérsékelt szezonális hőmérsékletcsökkenés tapasztalható

S355J2

27J @ -20 fok

Q355D

34J @ -20 fok

Legjobb nehézdarukhoz, dinamikus szerkezeti terhelésekhez vagy nulla alatti{0}}működési környezetekhez

 

Főbb tényezők az előregyártott acél épület főkeretének megfelelő acélminőség kiválasztásában

 

A projekt helye és az alkalmazandó tervezési kódok

A legegyszerűbb kiválasztási kritérium a projekt országában vagy régiójában érvényes tervezési kód.

  • Kínai és sok ázsiai projekt jellemzően meghatározzaQ355BGB szabvány szerint.
  • Az európai, közel-keleti és afrikai projektek gyakran hivatkoznak rájukS355JREurocode (EN 1993) tervezési módszertan szerint.
  • Leggyakrabban az észak-amerikai és az egyesült államokbeli{0}}szervezetek által finanszírozott projektek határozzák megA572 50. évfolyamAISC 360 és ASTM szabványok szerint.

A GNEE Steel fenntartja a teljes nyomon követhetőséget és a malomminősítést mindhárom szabványra vonatkozóan, lehetővé téve ügyfeleink számára, hogy egyetlen szállítói kapcsolattal megfeleljenek a különféle szabályozási követelményeknek.

 

Hegeszthetőségi és gyártási szempontok

Mindhárom acélminőség jó hegeszthetőséget biztosít a szerkezeti gyártás során, de kémiai tulajdonságaik befolyásolják a hegesztési eljárás specifikációit.

  • A Q355 és az S355JR hasonló szén-egyenérték-értékkel (CEV) rendelkezik, így egyformán hegeszthetők szabványos alacsony hidrogéntartalmú eljárásokkal.
  • Az A572 Grade 50 hasonló hegeszthetőségű, de a nióbium-vanádium mikroötvözete miatt kissé eltérő előmelegítést és áthaladási hőmérséklet-szabályozást igényelhet.

 

Mertelőregyártott acél épület fővázolyan alkatrészek, amelyek kiterjedt üzemi hegesztést igényelnek -, mint például beépített-H-szelvények, merevített oszlopalapok és nyomaték-ellenálló gerenda--csatlakozások - A GNEE Steel gyártócsapata minősített (minden egyes kötési minőségi és teljes hegesztési minőségi) előírásoknak való megfelelést biztosító nemzetközi (WPS) előírásoknak megfelelően. hegesztési kódok, köztük az AWS D1.1 és az EN 1090.

 

Költség, elérhetőség és átfutási idő

Az anyagköltség és az átfutási idő gyakorlati tényezők, amelyek gyakran befolyásolják az acélminőség kiválasztását.

  • A Q355B jellemzően a legversenyképesebb árat kínálja Kína hatalmas hazai termelési kapacitásának és a GNEE Steel nagyobb malomokkal való szoros kapcsolatának köszönhetően.
  • Az S355JR mérsékelt prémiumot érdemel a szigorúbb vegyi ellenőrzések és az európai tanúsítvány miatt.
  • Az A572 Grade 50 ára attól függően változik, hogy az anyagot észak-amerikai vagy ázsiai malmokból szerzik be.

A GNEE Steel mindhárom minőségi osztályát közös méretben árulja, és rövid időn belül beszerezhető speciális vastagságok és profilok, így segítve az ügyfeleket a költségvetés és az ütemterv optimalizálásában.

 

 

Készen áll a következő előregyártott acélépítési projekt elindítására?

Lépjen kapcsolatba a GNEE Steel-lel még ma, hogy megvitassa a fő vázacél minőségi követelményeit. Mérnöki csapatunk segít kiválasztani az optimális anyagleírást, részletes árajánlatot ad, és végigvezeti projektjét a tervezéstől a szállításig.

Kattintson az alábbi kérdezőgombra, vagy írjon nekünk közvetlenül e-mailt - építsünk együtt valami kivételes dolgot.

 

Kérjen árajánlatot

 

GYIK

 

Mi a Q355B anyagminőség?

Q355B. Ez a típusú Q355 acél azmagasabb széntartalom jellemzi, jellemzően 0,20% és 0,25% között mozog. Jó hegeszthetőséget és alakíthatóságot biztosít, így alkalmas a nagy szilárdságot és szívósságot igénylő szerkezeti alkalmazásokhoz.

 

Mi a különbség az A36 és a Q355B között?

Az A36 és a Q355B egyaránt szerkezeti acélminőség, deAz A36 egy régebbi amerikai szabvány (ASTM A36), míg a Q355B egy újabb kínai szabvány. A Q355B általában nagyobb szilárdságot és potenciálisan jobb teljesítményt kínál bizonyos alkalmazásokban, különösen ahol nagyobb folyáshatárra van szükség.

 

Mivel egyenértékű a Q355B?

A különböző nemzetközi szabványokban a Q355B-vel egyenértékű anyag a következő: Nemzetközi egyenértékűek: Egyesült Államok:ASTM A572 Grade 50a Q355B legközelebbi megfelelője az Egyesült Államokban, és hasonló, nagy -szilárdságú tulajdonságokat kínál szerkezeti alkalmazásokhoz.

 

Mivel egyenértékű az S355JR?

Az S355JR egyenértékű minőségek kémiai összetétele és mechanikai tulajdonságai nagyon hasonlóak az S355JR acéléhoz. Mindkét S355JR egyenértékű minőségQ345B, A572 Gr 50, ST52-3, SM490Bés az S355JR acél a GNEE acél fő termékei.

 

Az S355 egyenértékű az A36-tal?

Az S355JR és az A36 nem egyenértékűek közvetlenül, mivel az S355JR nagyobb szilárdsággal (355 MPa hozam az A36 250 MPa-jával szemben) és garantált ütésállósággal rendelkezik, így közelebb áll az ASTM A572 Grade 50-hez, mint az A36-hoz. Az A36 gyakran egyenértékű az S235JR-rel (kihozatal 235 MPa), egy alacsonyabb EN-minőségű.

 

Mi az astm A572 GR 50 anyag?

Az ASTM A572 Grade 50 lemez anagy-szilárdságú alacsony-ötvözött szerkezeti acéltermék olyan alkalmazásokhoz készült, amelyek kiemelkedő szilárdságot és kisebb súlyt igényelnek.

 

Az A572 grade 50 ugyanaz, mint az A36?

A36 és A572 költségkülönbség
Az A36-hoz hasonlóan szenet és mangánt használ az erősség érdekében, de további ötvözeteket is tartalmaz, mint például a kolumbium vagy a vanádium. Ezek az extra ötvözetek növelik az általános szilárdságot, gyártástAz A572-50 ára általában körülbelül 2,5%-kal - 5%-kal magasabb, mint az A36.

 

Mi hasonlít a(z) astm A572 GR 50 termékhez?

Mely acélminőségek felelnek meg az astm a572 50-es minőségnek? A Xinsteel Industrial acélminőségek használatát javasoljaEN 10025-2 S355JR, DIN 17100 St50-2, GB/T 1591 Q345B vagy Q355B. Ezek az acélanyagok alacsony ötvözetűek, nagy szilárdságúak szerkezeti épületekhez.